Verkeer

 

Categorie 1

2011201220132014201520162017
Januari323.988329.599322.008368.745361.081388.840459.842
Februari341.152320.316315.633357.003362.312417.108466.633
Maart368.635376.633365.618396.759435.395451.445
April376.537372.854421.345423.676454.278489.432
Mei406.193405.376425.713481.767446.845491.088
Juni403.582390.385403.755483.394471.740508.980
Juli360.225353.863372.468395.449444.748447.593
Augustus402.865390.203395.150418.167445.566524.722
September409.439365.051392.588428.429465.080533.685
Oktober395.410414.876427.028416.385482.696534.117
November350.553354.826373.638361.690414.952487.253
December331.855307.487339.677353.319388.241451.952
Totaal4.470.4344.381.8074.554.6214.884.7835.165.5985.726.215

Categorie 2

2011201220132014201520162017
Januari219.528207.269212.629238.102237.345250.148306.277
Februari232.642217.475205.197227.216243.466271.656302.424
Maart249.449223.279225.861252.280279.363290.023
April218.711222.129255.112262.883279.857293.626
Mei249.781241.603255.743274.802264.144296.956
Juni247.578243.276236.516281.016299.367321.379
Juli211.477219.445231.745252.316274.428268.533
Augustus232.001221.584222.810229.090245.877295.542
September246.606216.028233.003260.702280.793316.211
Oktober234.754248.290260.649264.382283.749312.926
November223.263224.850236.889223.711265.939315.193
December210.452195.627217.330234.556255.303298.144
Totaal2.776.2422.682.2712.793.4743.001.0563.206.3983.530.337

Totaal Verkeer

2011201220132014201520162017
Januari543.516536.868534.627606.847598.426638.988766.119
Februari573.794537.791520.830584.219605.778688.764769.057
Maart618.084601.328591.479649.039714.758741.468
April595.248594.983676.457686.559734.135783.058
Mei655.974646.979681.456756.569710.989788.044
Juni651.160633.661640.271764.410771.107830.359
Juli571.702573.308604.213647.765719.176716.126
Augustus634.866611.787617.960647.257691.443820.264
September656.045581.079625.591689.131745.873849.896
Oktober630.164663.166687.677680.767766.445847.043
November573.816579.676610.527585.401680.891802.446
December542.307503.114557.007587.875643.544750.096
Totaal7.246.6767.064.0787.348.0957.885.8398.371.9969.256.552

Analyse totaal verkeer 2016 – vergelijking met 2015

Voor een vergelijking met de cijfers van het jaar voordien wordt uitgegaan van kwartaalcijfers omdat het verkeer aan LHT op werkdagen gemiddeld ondertussen 31.000 voertuigen bedraagt en tijdens weekend- en feestdagen gemiddeld “slechts” 7.500 doortochten geteld worden. Een weekend/feestdag meer of minder per maand in vergelijking met het jaar voordien maakt qua totaal verkeer een verschil van 3 à 4 % op maandbasis waar dat op trimesterbasis wordt uitgevlakt. 

De verkeerscijfers 2016 per kwartaal met de procentuele verschillen in vergelijking met 2015. 

Q4:  + 15%

De positieve trend inzake verkeersvolumes wordt in Q4 bevestigd. In het laatste kwartaal van 2016 werd, ten opzichte van 2015 een  verkeerstoename genoteerd van 15% ( +320.000 voertuigen). De sterkste groei van 2016.  

Opvallend in de cijfers is de toename van het aantal doortochten tijdens weekenddagen. Gemiddeld + 21 %.

De Liefkenshoektunnel werd in Q4 7 maal tolvrij gemaakt. In totaal 15 uren.

Op jaarbasis zijn in 2016 meer dan 9,2 miljoen doortochten geregistreerd ( + 10 % in vergelijking met 2015). 5,7 miljoen passages met een personenwagen. 3,5 miljoen met een vrachtwagen. Absolute records!

Een aantal kerncijfers van het voorbije kalenderjaar zijn toegevoegd.

Q3: + 10%

De verkeerscijfers van Q3 zijn opnieuw zeer positief.

In vergelijking met het derde kwartaal van 2015 werden + 11 % personenwagen (+ 150.000 doortochten ) en +10 % vrachtwagens (+ 80.000 passages) meer geregistreerd. In totaal 2,386 miljoen voertuigen maakten gebruik van de tunnel in Q3

De cijfers van juli (+ 0%) worden beïnvloed door het verschil in het aantal weekend/feestdagen (9 in 2015 en 11 in 2016). Op dergelijke dagen bedragen de verkeersaantallen slechts 1/4 van het verkeer op werkdagen.

In de maand augustus (+16%) werden werken uitgevoerd op de E19 richting Breda en werd een alternatieve route via Bergen op Zoom geadviseerd. Veel weggebruikers hebben daarom voor LHT gekozen. Vandaar de uitzonderlijke verkeerstoename van 19 %. Omdat in de werfzone op weekenddagen slechts 1 rijstrook in beide richtingen beschikbaar was met lange files tot gevolg, lag het gemiddelde verkeer op zaterdagen en zondagen in augustus daardoor zelfs 28 % hoger dan het jaar voordien.

Liefkenshoektunnel werd in juli 1 maal tolvrij gemaakt en in september 4 keer. Waar normaliter de gemiddelde duurtijd van het schaduwtol rijden per geval 2 uren bedraagt, werd op 14 september de tunnel  5,5 uren tolvrij gemaakt om na een ongeval de hulpdiensten toe te laten hun taken in optimale omstandigheden uit te voeren en op 15 september voor 6 uren omwille van een brandende vrachtwagen ter hoogte van het viaduct van Merksem.

Q2: + 8%

In het tweede kwartaal van 2016 zijn 2,4 miljoen voertuigen door Liefkenshoektunnel gereden. 185.000 meer of +8% dan in dezelfde periode het jaar voordien. + 8% personenwagens (+ 117.000 doortochten) en + 8% vrachtwagens (+67.000 passages).

In de maand juni, traditioneel de drukste maand van het jaar door de combinatie van woonwerk -en vakantieverkeer, werden meer dan 830.000 doortochten geregistreerd. De verkeerscijfers tijdens de werken op de R1 in 2004 en 2005 buiten beschouwing latend, een absoluut record.

Het aandeel vrachtverkeer in het totaal verkeersbeeld bedraagt 41 %. Identiek aan het percentage vrachtwagens dat in Q2 van 2015 werd genoteerd. Hoewel het vrachtverkeer in absolute cijfers verder toeneemt, zijn er momenteel geen specifiek aanwijzingen dat de op 1 april 2016 ingevoerde kilometerheffing een  invloed heeft op de vrachtwagentrafieken aan Liefkenshoektunnel.

In Q2 werd 7 maal, voor een totale tijdsduur van 15 uren, het zogenaamde regime van "schaduwtol" ingesteld. Voor de bijna 25.000 weggebruikers die op dat moment van de tunnel gebruik maakten, betaalde de overheid de tol.

Het aantal uren file in de Liefkenshoektunnel bedroeg in het tweede kwartaal 19 uren. De toenemende saturatie van de R2 tijdens de avondspits in combinatie met het invoegend verkeer van de Scheldelaan tussen Tijsmans –en Liefkenshoektunnel richting Nederland veroorzaakt bijna dagelijks file tussen 16 en 17u30.  Bovendien was op 21 juni de Beverentunnel van 9 tot 23 uur volledig afgesloten door wateroverlast. Alle verkeer richting Gent moest daardoor de R2 verlaten net na de tolinstallaties, waardoor onvermijdelijk files ontstonden in de Liefkenshoektunnel en op het ganse R2-traject.

Q1: + 12%

In het eerste  kwartaal in van 2016 maakten 2,069 miljoen voertuigen gebruik van Liefkenshoektunnel. In de vergelijkbare periode van 2015 werden 1,918 miljoen passages geregistreerd. Bijgevolg een globale verkeerstoename van + 8 %.

Het aantal doortochten met personenwagens stijgt met + 9 % (+99.000 passages). Het aantal vrachtwagenregistraties met +7% (+ 52.000 transacties).

De Liefkenshoektunnel werd 5 maal tolvrij gemaakt. In totaal 13 uren. Tijdens voormelde tijdspanne maakten 21.689 voertuigen gebruik van de tunnel.

In Q1 werden in de tunnel (en op het tolplein) 43 uren file – enkel richting Nederland - vastgesteld. De files waren enerzijds en grotendeels te wijten aan herstellingswerken die werden uitgevoerd in de Tijsmanstunnel waardoor meerdere dagen slechts 1 rijstrook beschikbaar was. Anderzijds werden ze veroorzaakt door de toenemende saturatie van de R2 tijdens de avondspits in combinatie met het invoegend verkeer van de Scheldelaan tussen Tijsmans –en Liefkenshoektunnel. 

Kerncijfers 2016

Vragen?

Heb je specifieke vragen over verkeer dan kan je terecht bij dhr. Marc Persoon, Operationeel manager, op het telefoonnummer +32 3 570 98 00.